تلاش روستاییان لرستان برای کاهش مصرف آب در خانه تکانی نوروزیایرانیان از دیر باز تاکنون در راستای نظافت و پایبندی به اصول زندگی از آوازه ای کهن برخوردار هستند.

اقوام مختلف ایرانی از ترک و لر و کرد تا بلوچ و عرب و فارس همه و همه در جهت پایبندی به اصول و فرهنگ ایرانی زبانزد بوده و هستند.

با نزدیک شدن به روزهای پایان سال و آغاز فصل بهار، اقوام ایرانی خود را برای سال جدید و فصلی نو از زندگی آماده می کنند.

آنان با رسم زیبای خانه تکانی به نظافت محل سکونت، کوچه و خیابان و شهر خود می پردازند تا سال جدید را با آراستگی و نظافت آغاز کنند.

در این سنت دیرینه با دور ریختن وسایل قدیمی و کهنه، و جایگزین کردن وسایل نو، در کنار پاکیزگی و نظافت منزل، به استقبال بهار طبیعت رفته و سال جدید را با آراستگی و پیرایش محیط پیرامون خود آغاز می کنند.

اما در این میان هر ساله مصرف بی رویه آب موجب می شود تا روزانه میلیون ها لیتر از آب شرب در شهرها و روستا در کنار این سنت دیرینه هدر رود و هدررفت این سرمایه ملی موجب ضرر و زیان اقتصادی و زیست محیطی بسیاری برای کشور می شود.

استان لرستان نیز از سنت دیرینه خانه تکانی و نظافت شب عید به دور نبوده و مردم در شهرها و روستاها با انجام این سنت زیبا به نظافت منزل می پردازند.

اما در این بین در سالهای گذشته و با همت جمعی مردم در جای جای استان، در کنار این سنت زیبا، موضوع حفاظت از محیط زیست به عنوان یک بحث مهم در جامعه نهادینه شده است.

با رعایت اصول زیست محیطی در این زمان، علاوه بر جلوگیری از مصرف بی رویه آب می توان در راستای حفاظت از منابع ملی و محیط زیست اقدام کرد.

مردم در روستاهای لرستان نیز در کنار سنت دیرینه خانه تکانی به حفاظت از محیط زیست پرداخته و با مصرف بهینه از منابع آب در راستای کاهش مصرف آب در تلاش هستند.

بسیاری از روستانشینان لرستان علاوه بر بهره مندی از خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی و نصب انشعاب و بهره مندی از آب شرب سالم، در جهت کاهش مصرف آب نیز پیشگام بوده و با تلاش و کوشش خود در این جهت و در ماه آخر سال به حفاظت از منابع آب می پردازند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان در این خصوص گفت: در سالهای گذشته و با هدف حفاظت از منابع آب استان در روستاها اقدامات گسترده ای انجام شده است و مردم نیز با همکاری در این طرح ها به حفاظت از منابع آب پرداخته اند.

مهندس علیرضا کاکاوند افزود: با هدف جلوگیری از مصارف بی رویه آب در آیین خانه تکانی، برخی کارشناسان و آبداران این شرکت علاوه بر حضور فیزیکی در روستاها و بیان اهمیت موضوع، به ارائه روش های کاهش مصرف آب و حفاظت از محیط زیست می پردازند.

وی تصریح کرد: آموزش جمعیت هدف در خصوص پیامدهای مصارف بی رویه و ناآگاهانه در خانه تکانی نوروزی در جشنواره های آب نیز بیان شده و کمپین های حامیان آب نیز در این خصوص پیشگام بوده و هستند.

وی خاطر نشان کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با نصب بنر و پخش پوسترهای مختلف در روستاها و با هماهنگی دهیاران در راستای کاهش مصرف آب در روزهای پایانی سال توانسته است گام های مهم و اساسی را در حفظ منابع آبی روستاها و حفاظت از محیط زیست داشته باشد.

وی همچنین افزود: استفاده از شوینده های صنعتی و مضر برای محیط زیست می تواند باعث آلوده کردن منابع آب زیرزمینی و چاهها و رودخانه ها شود که در این راستا این شرکت در جهت حفاظت از منابع آبی از طریق دهیاری ها و آبداران به آموزش روستاییان پرداخته است.

کاکاوند افزود: این اقدامات با هماهنگی فعالین محیط زیست، تشکل های مردم نهاد، خانه های بهداشت و روستاییان از دهه اول اسفند ماه تا عید نوروز برگزار می شود.

تاریخ درج: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱:۵۹ب.ظ۱۱
تاریخ به‌روزرسانی: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱:۵۹ب.ظ۱۱

يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸
یاد شهدا باید همیشه در فضای جامعه زنده باشد.
عظمت ما به خاطر شهادت جوانان و فرزندان این ملت است.
عزت امروز اسلام و مسلمین ثمره خون شهدا است.
شهدای ما مظهر عقلانیت دینی و مدافع حقانیت و عدالت بودند.
شهادت یعنی وارد شدن در حریم خلوت الهی.
شهادت نشانه استواری است.
شهادت بالاترین پاداش و مزد جهاد فی سبیل‌الله است.
زنده نگه داشتن یاد شهدای انقلاب باعث تداوم حرکت انقلاب است.
رسم شهادت و سنت الهی قتل فی سبیل‌الله، با نظام اسلامی زنده شد.
خاطره شهدا را باید در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگه داشت.
ارزش شهادت بالاترین ارزش‌هاست و زمان، همه چیز به جز خون شهید را کهنه می‌کند.
مقام معظم رهبری: در عالم ملکوت، علما و بزرگان و زهاد و عباد با حسرت به جایگاه شهدا نگاه می‌کنند.

آخرین بروزرسانی: يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸