تقدیر رییس جمهور از تلاش های آبفار لرستان در خدمات رسانی به سیل زدگانخسارت میلیاردی سیل به تاسیسات آبفار در لرستان

با شروع فصل بهار، بارش های فصلی در کشور جان تازه ای به خود گرفت تا جایی که هشدارهای هواشناسی یکی پس از دیگری برای سراسر کشور صادر می شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان؛ نخستین بارش های سال ۹۸ در شمال شرقی کشور موجب آبگرفتگی در شهرهای گمیشان و آق قلا شد تا جاییکه نیروهای نظامی و امدادی از سراسر کشور برای کمک رسانی به این شهر بسیج شدند.

بارش های فصلی در نخستین روزهای بهار امسال موجب خسارات زیادی به شهر شیراز شد و بسیاری از هموطنانمان در این حادثه طبیعی جان خود را از دست دادند.

لرستان نیز از این حوادث در امان نبوده و در دهه نخست فروردین این استان دوبار دستخوش سیل شد.

در پنجمین روز از فروردین امسال بارش های بهاری موجب بروز سیل در شهرهای مختلف لرستان شد که متاسفانه به بسیاری از تاسیسات آبرسانی در استان خسارت زیادی وارد شد.

شرکت آبفار لرستان در اسرع وقت مشکل این روستاها را رفع کرد اما در سیل دوم لرستان در ۱۲ فروردین خسارات زیادتری به همه زیرساختهای استان وارد شد.

در این سیل آب شرب ۷۹۶ روستای استان قطع شده و بسیاری از تاسیسات راه دسترسی، برق و دیگر ابنیه استان با خسارات قابل توجهی همراه بود.

سرعت عمل نیروهای شرکت آب و فاضلاب روستایی در خدمات رسانی به روستاهای سیل زده در فروردین ماه امسال به حدی بود که ریاست محترم جمهوری از خدمات این شرکت تقدیر کرد.

دکتر روحانی در جلسه هماهنگی شورای مدیریت بحران لرستان در خرم آباد گفت: وصل شدن آب و برق روستاهای سیل زده در کوتاهترین زمان ممکن، کاری بزرگ است.

وی افزود: اینکه در ۹۶۱ روستا آب و شبکه آبرسانی دچار اختلال شده و در این چند هفته وصل شوند کار عظیم و بزرگی انجام گرفته و در دنیا کم نظیر است.

وی ضمن تقدیر از خدمات رسانی به این روستاهای سیل زده اظهار داشت: تلاش و کوشش شبانه روزی در راستای وصل شدن آب و برق تعداد بالای روستاها، کاری بزرگ بود.

استاندار لرستان نیز در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص خسارات سیل اخیر به این استان گفت: در سیل اخیر بسیاری از زیرساختهای اصلی استان در شهرهای مختلف استان از بین رفته است.

دکتر سید موسی خادمی افزود: بر اساس برآورد اولیه ۳۲ هزار میلیارد ريال خسارت به زیرساختهای اصلی استان وارد شده است.

وی اضافه کرد: با هماهنگی های انجام شده و دستور ویژه رییس جمهوری همه دستگاهها برای امداد رسانی در تلاش هستند که در این میان سپاه و ارتش نیز همکاری خوبی داشته اند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان از خسارت دو هزار و ۶۲۷ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ريالی به تاسیسات و زیرساخت های آبرسانی روستایی این استان در سیل فروردین ماه امسال خبر داد.

مهندس علیرضا کاکاوند گفت: در سیلاب های اخیر لرستان تاسیسات و زیرساخت های ۹۶۴ روستای استان خسارت جدی دیده که با تلاش نیروهای این شرکت، مشکل آب روستاها تا حد بسیار زیادی حل شده است.

وی تصریح کرد: سیل بهار امسال ۳۰۸.۵ کیلومتر خط انتقال و ۱۱۶ ایستگاه در استان آسیب جدی دیده که از این تعداد ۲۳۰ کیلومتر خط انتقال و ۸۶ ایستگاه مربوط به سیل اخیر بوده است.

وی افزود: در سیل ۱۲ فروردین نیز ۷۹۶ روستا با خسارات جدی همراه بود که بر اساس برآورد و بررسی های انجام شده دو هزار و ۴۵۴ هزار مییلیارد و ۸۵۰ میلیون ريال خسارت به تاسیسات آبرسانی این روستاها وارد شده است.

وی اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان در کوتاهترین فرصت ممکن به خدمت رسانی به این روستاها پرداخته و در این زمان توانسته است مشکل آب ۷۹۶ روستای مشکل دار رفع شود.

وی خاطر نشان کرد: نیروها و کارشناسان شرکت آبفار لرستان بصورت شبانه روزی برای وصل کردن آب این روستاها در تلاش بوده و در این راستا از هیچ کوششی فروگذار نکرده اند.

وی تصریح کرد: عدم وجود راه دسترسی و قطع برق دلیل اصلی بروز مشکلات در این روستاها بوده که با اقدامات انجام شده تاکنون چهار دستگاه دیزل ژنراتور برای برق رسانی به شبکه و تاسیسات آبرسانی بکارگیری شده است.

کاکاوند افزود: شرکت آبفار لرستان با بکارگیری ۷۵ اکیپ عملیاتی و آبرسانی با ۴۲ تانکر سیار توانسته است ضمن وصل کردن آب این روستاها، نیازهای ضروری روستانشینان را در خصوص آب رسانی تامین کنند.

مدیر عامل شرکت آبفار لرستان اضافه کرد: شرکت آبفار لرستان در این مدت با برنامه ریزی مناسب و هماهنگی بین بخشی توانسته است خط کمکی برای انتقال آب از روستاها به شهر پلدختر را نیز وصل کند که با وصل این خط سرعت عمل آبرسانی به شهر پلدختر افزایش می یابد.

وی افزود: علاوه بر این مهم تاکنون بیش از ۵۷ کامیون آب بسته بندی به روستاها و مناطق سیل زده ارسال شده است.

معاون منابع انسانی و بهبود شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز گفت: در سیل روز پنجم ۱۵۸ روستا آسیب دید که طی سه روز، مشکل همه آن‌ها حل شد اما در سیل بعدی ۷۹۶ روستا دچار خسارت شد.

رضا گیاهی  اظهار داشت: از ۲۱ شرکت آب و فاضلاب کمک گرفتیم و ۵۰۰ متر لوله هم به‌عنوان پایه زیر پل‌ها به حوزه راه کمک کردیم.

گیاهی تصریح کرد: نگرانی ما این است که آن دسته از زیرساخت‌هایی که به توجه جدی و ارسال اعتبارات خاص نیاز دارند از کمیسیون عمران درخواست داریم که به مسائل مالی و تأمین بودجه آینده این استان توجه کافی داشته باشند.

وی اظهار کرد: در حوزه شهری در دورود، پلدختر و معمولان آسیب زیادی از سیل دیدیم که در دورود از نوع اتفاقات عادی بود و جمع شد، اما در پلدختر وضعیت سختی داشتیم که با اصلاح خطوط انتقالی که در کنار رودخانه وجود داشت، تا روز گذشته موفق شدند با دبی ۱۲۵ لیتر در ثانیه آب شهر را در بخش‌هایی وصل کنند.

 معاون منابع انسانی و بهبود شرکت مهندسی آبفا کشور گفت: در حال حاضر نزدیک ۲۰۰ لیتر در ثانیه آب وارد مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی شهر پلدختر می‌شود و فقط در شب که کنترلی روی مصرف نیست برای ذیره‌سازی بهتر مخزن، مخزن بسته می‌شود و در روز در بخش‌های شرقی شهر که آسیب کمتری دیدند آب توزیع می‌شود.

 گیاهی عنوان کرد: در حال حاضر در بخش‌های غربی پلدختر که در زیر گل و لای و لجن فرورفته توزیع آب را نداریم و برای بهره‌مندی مردم از آب ۱۲ هزار بسته آب در محل تولید و توزیع می‌کنیم.

 معاون آبفا کشور اضافه کرد: ۱۲ دستگاه جنتکس و واترجت وارد پلدختر خواهیم کرد که بتوانیم در شستشوی لجن و گل و لای کمک کنم و هم شبکه فاضلاب ظهر پلدختر را احیا و وارد مدار بهره‌برداری کنیم.

 گیاهی ادامه داد: در شهرستان معمولان، آب کاملاً وصل شده به جز منازلی که در ساحل رودخانه وجود دارند و آسیب دیدند.

 وی گفت: در معمولان هم ۵۳ لیتر در ثانیه توسط ۲ حلقه چاه آب تأمین می‌شود و مشکل جدی در این راستا نداریم.

وی با بیان اینکه از ۲۱ شرکت آبفا بجز گلستان و خوزستان کمک‌های فراوانی به لرستان آوردیم، گفت: ۵۰۰ متر لوله در سازهای ۱۲۰۰ تا ۲۴۰۰ به حوزه راه هم همکاری کردیم که بتواند به عنوان بیس زیر پل‌ها استفاده کند.

معاون آبفا کشور بیان کرد: در شهرستان دورود به واسطه رانش‌هایی که وجود دارد به شدت مخازن تأمین آب مورد تهدید قرار می‌گیرد و ضرورت دارد کمیسیون عمران نسبت به تأمین بودجه آینده این استان مورد توجه قرار گیرد.

مدیر کل دفتر بهره برداری آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز گفت: شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بکارگیری تمام توان خود در شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی کشور برای آبرسانی و  تامین آب شرب شهر پلدختر و معمولان در تلاش است.

مهندس سید علیرضا طباطبایی افزود: با تلاش های انجام شده در روزهای اخیر آب شرب به مخزن اصلی شهر پلدختر و شبکه توزیع وارد شده و بخش های شرقی و غربی در حال توزیع هستند.

وی تصریح کرد: با اقدامات انجام شده به مرور زمان محدوده های شبکه آبدار اضافه می شود و در کنار شبکه های آسیب دیده، متناسب با آبدار شدن شبکه و در صورت بروز مشکل، اشکالات احتمالی رفع می شود.

وی خاطر نشان کرد: با همت شرکت آب و فاضلاب روستایی نیز خط اضطراری به طول ۷ کیلومتر از بابازید در حال ساخت است که تاکنون ۴۸۰۰ متر از این خط نصب شده که با تکمیل آن آبگیری تانکرها در محدوده شهری با سرعت بیشتری انجام می شود.

وی اضافه کرد: با برنامه ریزی انجام شده در آبفار استان خط دوم اضطراری نیز از چاه ضلع جنوبی به سمت جاده اندیمشک اجرایی می شود.

وی خاطر نشان کرد؛ با اجرای این دو خط می توانیم در کوتاهترین فاضله ممکن برای آبگیری مخازن شهری اقدام کنیم.

طباطبایی افزود: در شهر معمولان نیز علیرغم تلاش نیروهای شرکت توزیع برق، به دلیل وجود مشکلات تاکنون برق وصل نشده که با وصل شدن برق منطقه شبکه آبرسانی فعال می شود.

وی گفت: به دلیل وجود مشکلات فراوان و عدم وجود راه دسترسی مناسب امکان انتقال دیزل نیز وجود ندارد و برای آبرسانی به معمولان باید در انتظار وصل برق باشیم.

وی اظهار کرد: در بخش فاضلاب معمولان نیز از دو روز گذشته پاکسازی و احیای شبکه فاضلاب آغاز شده که در روزهای آتی با کمک استان های معین لایروبی و احیا ادامه خواهد یافت.

طباطبایی افزود: شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی از استان های آذربایجان شرقی، فارس، سیستان و بلوچستان، یزد، مرکزی، اصفهان، اردبیل، قم، زنجان، بوشهر، هرمزگان، البرز، سمنان، کرمانشاه، کرمان و آب و فاضلاب روستایی تهران با تمام تجهیزات و امکانات و نیروهای متخصص خود برای رفع مشکل آب در مناطق سیل زده لرستان فعالیت دارند.

بهر حال با گذشت زمان و رفع مشکل آب در شهرها و روستاهای لرستان، این مهم به عرصه ظهور رسید که کارشناسان و نیروهای خدوم شرکت آب و فاضلاب روستایی، برای خدمت رسانی از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند و با اقدام و عمل خود، (ما می توانیم) را به صورت عملی به همگان نشان دادند.

تاریخ درج: ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹ق.ظ۰۲
تاریخ به‌روزرسانی: ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹ق.ظ۰۲

يكشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸
یاد شهدا باید همیشه در فضای جامعه زنده باشد.
عظمت ما به خاطر شهادت جوانان و فرزندان این ملت است.
عزت امروز اسلام و مسلمین ثمره خون شهدا است.
شهدای ما مظهر عقلانیت دینی و مدافع حقانیت و عدالت بودند.
شهادت یعنی وارد شدن در حریم خلوت الهی.
شهادت نشانه استواری است.
شهادت بالاترین پاداش و مزد جهاد فی سبیل‌الله است.
زنده نگه داشتن یاد شهدای انقلاب باعث تداوم حرکت انقلاب است.
رسم شهادت و سنت الهی قتل فی سبیل‌الله، با نظام اسلامی زنده شد.
خاطره شهدا را باید در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگه داشت.
ارزش شهادت بالاترین ارزش‌هاست و زمان، همه چیز به جز خون شهید را کهنه می‌کند.
مقام معظم رهبری: در عالم ملکوت، علما و بزرگان و زهاد و عباد با حسرت به جایگاه شهدا نگاه می‌کنند.

آخرین بروزرسانی: يكشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸